شنبه ۲۰ آبان ۱۳۹۶ - ۰۹:۰۶

تشخیص سرطان پوست با ابزاری کوچک و ارزانقیمت +تصاویر

ابزار تشخیص سرطان پوست

سلامت آنلاین- جایزه امسال برترین مخترعان بریتانیا امسال به سازندگان دستگاهی کوچک، ارزان و قابل حمل تعلق گرفت که با نظارت بر تغییرات دمایی بدن، سرطان پوست را تشخیص می‌دهد.یک گروه چهارنفره با ساخت ابزاری کوچک به نام sKan که می‌توان با استفاده از آن بافت سرطانی را بر اساس تغییرات دمایی پوست تشخیص داد، «جایزه جیمز دیسون» در بخش مهندسی را از آن خود کردند. این جایزه بین‌المللی ارزشی معادل ۳۰ هزار فرانک (۴۰ هزار دلار) دارد و از سوی شخصی به همین نام پایه‌گذاری شده.
به گزارش سلامت آنلاین، سازندگان sKan گفته‌اند: هزینه ۷۶۰ پوندی تهیه چنین وسیله‌ای در مقایسه با دستگاههای تصویربرداری حرارتی رزولویشن بالا با حدود ۲۰ هزار پوند قیمت، این ابزار را مقرون‌بصرفته‌تر می‌کند.

جایزه جیمز نیز به دلیل این‌که ارزانی و دردسترس‌بودن این ابزار هر فردی را قادر می‌سازد خود براحتی سرطان پوستی ملانوم را تشخیص دهد و بدین گونه جان افراد بسیاری در سراسر جهان نجات داده شود، به گروه سازنده اعطا شده است.
بر اساس تحقیقات انجام‌شده، سلولهای سرطانی میزان سوخت‌وساز یا متابولیسم بالاتری در مقایسه با سلولهای بافت نرمال یا معمولی دارند و به همین دلیل گرما و حرارت بیشتری تولید می‌کنند. روشهای تشخیصی مورداستفاده کنونی بسیار وفتگیر و پرهزینه‌اند و باید از سوی متخصصان به کار گرفته شوند. با توجه به تعداد افراد در معرض خطر سرطان و نیاز به تشخیص سریع برای شروع درمان، اطلاعات لازم برای بکارگیری این وسیله چیزی در حد و مقایسه با وسایل خانگی تشخیص دیابت و مانند آن اعلام شده. (سلامت آنلاین/ ترجمه: زری حسین‌زاده)

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.