سه‌شنبه ۵ دی ۱۳۹۶ - ۱۳:۱۹

تاکید عضو کمیسیون تلفیق مجلس در گفتگو با سلامت آنلاین:

کارشکنی در تخصیص منابع پایدار نظام سلامت پذیرفتنی نیست

احمد صفری

سلامت آنلاین- عضو کمیسیون تلفیق مجلس با تاکید بر تخصیص صد درصدی اعتبارات پایدار به نظام سلامت گفت: حوزه بهداشت و درمان رابطه مستقیمی با سلامت جامعه دارد و کارشکنی و بی‌توجهی در تخصیص منابع پایدار به وزارت بهداشت، بار هزینه‌های کشور را افزایش می‌دهد.

احمد صفری در گفتگو با سلامت آنلاین افزود: متاسفانه بی توجهی به تخصیص اعتبارات مالی پایدار، منحصر به نظام سلامت نیست و اغلب بخش ها از جمله عمران نیز از این مساله رنج می برد؛ بگونه ای که برخی پروژه های عمرانی به دلیل همین بی برنامگی ها به مرحله بهره برداری نرسیده است.

وی با اشاره به مزایای طرح تحول سلامت اظهار کرد: همگان شاهد بودیم که پیش از اجرای این طرح چه نابسامانی هایی در بخش بهداشت و درمان وجود داشت، اما طرح تحول سلامت به یاری مردم و بخصوص اقشار مستضعف جامعه شتافت که از دسترسی به امکانات اولیه بهداشتی و درمانی محروم بودند.

این عضو کمیسیون تلفیق مجلس تصریح کرد: این رضایتمندی در شرایطی حاصل شده که متاسفانه هنوز اعتبارات پایداری نظیر یک درصد ارزش افزوده و ۱۰ درصد هدفمندی یارانه ها که مقرر بود به طرح تحول سلامت اختصاص پیدا کند به طور کامل محقق نشده است، هر چند کارشناسان مجلس پیگیر این مساله هستند تا این منابع تحقق پیدا کند.

نماینده مردم کرمانشاه در مجلس با انتقاد از برخی هزینه کردها در وزارت بهداشت ادامه داد: با وجود این که مجلس حامی طرح تحول سلامت است، اما از دکتر هاشمی انتظار می رود بازنگری های اصولی در بخش های مختلف از جمله تعرفه پزشکان انجام دهد، زیرا گاهی مشاهده شده عده ای برای دریافت پول بیشتر، اقدام به سند سازی می کنند که خلاف اصول انسانی است.

این عضو کمیسیون انرژی مجلس تاکید کرد: ضمن این که ممکن است در برخی استان های کشور  یا تهران، برخی پزشکان تخلفاتی انجام دهند که اگر با آن ها برخورد شود، علاوه بر این که اعتماد عمومی به وزارت بهداشت افزایش پیدا می کند، منابع هدر رفته بسیاری نیز مجددا به نظام سلامت عودت داده می شود.