یکشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۱:۳۹

نائب رئیس انجمن ام اس در گفتگو با سلامت آنلاین:

هزینه‌های کمرشکن «ام.اس» بودجه جداگانه نیاز دارد

محمد علی صحراییان

سلامت آنلاین- نائب رئیس انجمن «ام. اس» گفت: اینکه سرانجام بیماری ام اس، وارد لیست بیماری‌های خاص شد، اتفاق مبارکی است و از کمیسیون تلفیق مجلس سپاسگزاریم که به درخواست مردم جامه عمل پوشاندند، اما بودجه فعلی پاسخگوی هزینه‌های بیماران مبتلا به ام اس نیست و قادر به پوشش درمانی آنان در طول سال نخواهیم بود.

دکتر محمدعلی صحرائیان در گفتگو با سلامت آنلاین با اشاره به آمار مبتلایان به ام اس در کشور و تهران افزود: در کشور حدود ۵۶ هزار نفر و در تهران ۲۰ هزار از بیماری ام اس رنج می برند که تامین هزینه های آنان بسیار دشوار است.

وی با اشاره به هزینه های درمان مبتلایان به ام اس ادامه داد: درمان بیماران شامل طیف گسترده ای از مصرف دارو که تولید داخل یا خارج از کشور باشد، قیمت ها و فرانشیزی که بیماران پرداخت می کنند، است که فشار مالی مضاعفی به خانواده های بیماران تحمیل می کند. برخی از داروها تحت پوشش بیمه هستند، اما برخی بیماران بابت تامین دارو ماهانه یک تا یک و نیم میلیون تومان و حتی بیشتر می پردازند. 

نائب ریس هیات مدیره انجمن ام اس با اشاره به انجام سایر اقدامات حمایتی از بیماران مبتلا به ام اس بیان کرد: بیماران علاوه بر مصرف دارو ممکن است نیازمند انجام اقدامات دیگری نظیر توانبخشی منظم، آزمایشات مکرر، تصویربرداری ام آر آی هستند که اگر هزینه انجام این موارد را به مخارج دارویی اضافه کنیم، هزینه بیمار بسیار فراتر از یک و نیم میلیون تومان خواهد بود.

صحرائیان ادامه داد: گروه دیگر از بیماران مبتلا به ام اس نیز ممکن است به دلیل بیماری دچار ناتوانی شوند که هزینه نگهداری، توانبخشی و نقل و انتقال در کنار مصرف دارو، هزینه های آنان و خانواده هایشان را به شدت افزایش می دهد.

وی تصریح کرد: با توجه به هزینه های سرسام آور درمان مبتلایان به ام اس، از مجلس خواستار افزایش و اختصاص بودجه بیماران خاص جدید هستیم تا بخشی از مخارج درمانی آنان کاهش پیدا کند و در عین حال روند خدمت رسانی به شکل مطلوب انجام شود.