یکشنبه ۲۰ اسفند ۱۳۹۶ - ۰۹:۲۰

از غواصی تا سقوط آزاد؛ روایت ماجراجویی یک معلول ایرانی

سعید ضروری معلول ماجراجو

سلامت آنلاین- آیا شما هم در مواجهه با معلولان، حس ترحمتان نسبت به ناتوانی شان گل می کند؟ اگر باخبر شوید که یکی از همین معلولان جسمی-حرکتی، چندین بار پرواز کرده و پا به دنیای زیر آب و غواصی گذاشته و سفرهای ماجراجویانه متعددی انجام داده و همچنین در کنار فعالیت های پرهیجان برای تامین مخارجش، آموزشگاه مجازی زبان و دارالترجمه آنلاین تاسیس کرده چه حسی خواهید داشت؟

به گزارش سلامت آنلاین، افراد دارای معلولیت در جامعه امروز به‌تدریج در حال نشان دادن ظرفیت‌ها و پتانسیل‌هایشان هستند. جامعه برای پذیرش معلولین نیاز دارد تا نگاهش را به موضوع معلولیت تغییر داده و اصلاح کند. نمایش توانمندی افراد دارای معلولیت به جامعه یکی از مؤثرترین راه‌ها برای فرهنگ‌سازی است.

در این میان، سعید ضروری که به‌عنوان ماجراجوترین معلول ایران و پیشگام در این عرصه شناخته می‌شود سهم قابل‌توجهی در نمایش توانمندی معلولان و همچنین الهام بخشی برای دیگر معلولین داشته است. سعید باوجود معلولیت جسمی حرکتی خیلی شدید، سفرها و فعالیت‌های پرهیجان بی‌شماری را انجام داده است که عبارت‌اند از طبیعت‌گردی در بکرترین طبیعت‌های ایران، پرواز با انواع وسایل پرنده در نقاط مختلف کشور، غواصی و سقوط آزاد از هواپیما.

او معتقد است ماجراجویی و انجام فعالیت‌های پرهیجان نوعی نمایش توانمندی افراد دارای معلولیت و فرهنگ‌سازی است که در کنار سایر توانمندی‌های معلولان تأثیر بسیار زیادی در تغییر نگرش جامعه نسبت به معلولیت دارد. او همواره ثابت کرده است که افراد دارای معلولیت هم می‌توانند مانند افراد غیر معلول فعالیت‌های پرهیجان انجام داده و از زندگی خود لذت ببرند. لذت از زندگی موضوعی است که برای برخی افراد نامفهوم است و با آن بیگانه هستند.

 ضروری برای انجام دومین سقوط آزادش از هواپیما، این بار این تجربه خاص را در میان بهترین مربی های این رشته در دنیا و با کمک عماد مظلومیان در دبی انجام داد. پیش از این او توانسته بود با کمک یک مربی ایرانی از ارتفاع ۴ کیلومتری سقوط آزاد را در ایران تجربه کند. سعید ضروری که برای بسیاری از افراد دارای معلولیت و افراد غیر معلول الهام‌بخش است ثابت کرده است با داشتن انواع محدودیت‌ها می‌توان همچنان اتفاق‌های هیجان‌انگیز را تجربه کرد و از زندگی لذت برد. جامعه ناامید وه دل‌خسته امروز بیش‌ازپیش نیازمند اتفاقات اثرگذار این‌چنینی است تا با الهام گرفتن از چنین افرادی به فراتر از سطح توانایی های خود بروند و آنچه را که دوست دارند پس از برداشتن موانع بدست آورند.(امین جلالوند/ سلامت آنلاین)

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.