یکشنبه ۲۰ اسفند ۱۳۹۶ - ۰۹:۴۸

ساخت پهپادهایی با قابلیت خواندن ضربان قلب انسان

پهپاد

سلامت آنلاین- محققان استرالیائی پهپادی ساخته‌اند که افزون بر امکان تشخیص چهره افراد، قادر است از فاصله‌ای ۶۰ متری، ضربان قلب و تنفس آنها را اندازه‌گیری کند؛ پیشرفتی که احتمالا در مواقع بحرانی و فعالیتهای امداد و نجات کارآمد خواهد بود.به گزارش سلامت آنلاین، خبرگزاری شینهوا نوشت: یاوان چال از دانشگاه استرالیای جنوبی، سرپرست گروه تحقیق و سازنده این پهپاد با توضیح درباره چگونگی اندازه‌گیری ضربان قلبی افراد گفته است که چنین کاری با نصب دوربینی ممکن شده که به برآمدگی تقریباً یک میلیمتری سر هر شخص هنگام زدن نبض حساس است.
چال ادامه داد: اساساً یکی از اصلیترین اولویت‌بندی‌های مواجهه با حوادث این است که ببینیم چه کسی زنده است و چه کسی مرده یا در آستانهٔ مرگ؛ پهپادی با این قابلیت، تصویری کلی از وضعیت و شرایط افراد حادثه‌دیده ترسیم و ایجاد می‌کند.
این پهپاد به گفته سازندگانش، افزون بر قابلیت اندازه‌گیری ضربان قلبی، مجهز به نرم‌افزاری برای تشخیص چهره افراد است و روزانه امکان بررسی موارد مذکور را روی ۱۰۰ هزار نفر مهیا می‌کند.
این پهپاد برای نیروی دفاعی استرالیا (ADF) ساخته شده تا کمک‌رسانی به افراد در شرایط بحرانی و حوادث بهتر صورت گیرد، هرچند که ممکن است از آن برای اقدامات خرابکارانه مانند امور مرتبط با جاسوسی نیز بهره‌برداری شود. (سلامت آنلاین/ ترجمه: زری حسین‌زاده)

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.