پنجشنبه ۲۴ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۱:۰۷

مردی که کیهان‌شناس مشهور با صدای او حرف می‌زد

پدیدآورندهٔ صدا: یک بخش جالب از زندگی «استیون هاوکینگ»

استفان هاوکینگ

سلامت آنلاین- صدای کامپیوتری استیون هاوکینگ، دانشمند پرآوازهٔ تازه‌درگذشته، چنان بارز و مشخص است که به «علامت تجاری» تبدیل شده است و سازندگان فیلم سینمائی «نظریهٔ همه چیز» باید برای استفاده از این صدا اجازه شخصی هاوکینگ را دریافت می‌کردند. جالب است بدانید که این صدا، خود ماجرائی منحصر به فرد دارد.به گزارش سلامت آنلاین، در دهه ۸۰، پس از آن‌که هاوکینگ توانایی صحبت را از دست داد و اولین پیگیریها را درباره گزینه‌های ارتباطی «نوشتار به گفتار» یا text-to-speech انجام می‌داد، شخصی به نام دنیس کلَت (Dennis Klatt) در MIT کار می‌کرد که از جمله پیشگامان الگوریتمهای گویش رایانه‌ای به شمار می‌رود.
اقدامات «کلت» سبب پدید آمدن یکی از اولین دستگاههای برگردان گفتار به متن و نوشتار موسوم به DECtalk شد. شرکتی که سینته‌سایزر یا همگذاری صحبت را برای نخستین رایانه هاوکینگ ساخته بود صدای کلت را نیز برای همگذاری رایانه‌ای ضبط کرد و این صدا Perfect Paul نام گرفت که بر اساس صدای خود کلَت بود.
در اصل، کلَت از صدای خود برای برنامه‌ای استفاده کرده بود که بعدها در کل جهان به صدای استیون هاوکینگ تبدیل شد.
اگرچه هاوکینگ از این صدا مدت کوتاهی استفاده کرد اما بسرعت تبدیل به مشخصه صدای او شد و وقتی این شرکت تولیدکننده سینته‌سایزر برنامه خود را در سال ۱۹۸۸ ارتقا داد، هاوکینگ آن را رد کرد و همین صدا تا زمانی که وی روز گذشته، در ۷۶ سالگی از دنیا رفت به عنوان صدای مشخص او باقی ماند.
این کیهانشناس، فیزیکدان، و نظریه‌پرداز نامدار ۵۵ سال از عمر خود را در حالی گذراند که به بیماری ALS یا اسکلروز جانبی آمیوتروفی مبتلا شده بود و در نتیجه بخشهای گسترده‌ای از بدنش فلج و بیحرکت مانده بود.
دنیس کلت مهندسی امریکایی بود که در سال ۱۹۸۹ از جهان رخت بربست؛ درست یک سال پس از آن‌که هاوکینگ بر نگهداری و استفاده از همان Perfect Paul ارتقاءنیافته اصرار کرد. او یکی از اعضای گروه ارتباطات گفتاری MIT بود که بر اساس آنچه در زندگینامه‌اش نوشته شده، علاقه‌ای ویژه به اجرایی کردن نتایج تحقیقاتش در زمینه زبانشناسی محاسباتی (computational linguistics) برای کمک به افراد معلول و ناتوان یا کم‌توان داشت. (سلامت آنلاین/ ترجمه: زری حسین‌زاده)