یکشنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۲:۱۵

تبدیل فاضلاب توالت به آب آشامیدنی؛ راهکاری برای مبارزه با خشکسالی

بازیافت آب آشامیدنی بازیافتی

سلامت آنلاین- به نظر شما آیا می‌توان تفاوت میان فاضلاب بازیافت‌شده توالت، آب درون بطری، و آب آشامیدنی لوله‌کشی را هنگام نوشیدنشان تشخیص داد؟ به رغم پاسخ «بله» احتمالی، نتایج آزمایش طعم نشان می‌دهد که بعید است کسی متوجه این تفاوت شود.به گزارش سلامت آنلاین، سالها خشکسالی در کالیفرنیای امریکا، سبب شده رویکرد به استفاده مجدد از آب دورریز یا فاضلاب توالت و بازیافت آن را افزایش داده است.
شش سازمان مرتبط با آب در ایالاتی از امریکا هم‌اکنون از فنآوری خاصی موسوم به indirect potable reuse (IDR) بهره می‌برند که از سوی محققان دانشگاه کالیفرنیا، ریورساید، برای قابل استفاده کردن آبهای دورریز طراحی شده است.
هرچند تحقیقات نشان داده‌اند بازیافت پساب برای استفاده مجدد بی‌خطر است، مردم اغلب نگاهی تدافعی و دوری‌کننده به چنین شیوه‌هایی دارند و به گفته دنیل هرمون، سرپرست تحقیق و فارغ‌التحصیل رشته روانشناسی، به نظر می‌رسد این اصطلاح (فاضلاب) و ایدهٔ آب بازیافتی به طور کلی، نوعی واکنش مشمئزکننده را در افراد برمی‌انگیزد.
او تاکید کرد: منابع  مهم آبی در حال حاضر و در آینده رو به کاهشی تهدیدآمیز نهاده و مهم است برای افرادی که نگرانیهایی درباره تجدیدپذیر کردن استفاده از آب دورریز دارند، موضوع بازیافت آب کمتر ترسناک به نظر آید.
او و همکارانش در تحقیق خود به ۱۴۳ نفر از شرکت‌کنندگان، مقادیری آب بازیافتی با استفاده از فنآوری IDR، آب شیرین سفره‌های زیرزمینی (آب چاه) و آب بطری دادند و از آنها خواستند مقایسه‌ای میان طعم و مزهٔ جرعه‌های نوشیده‌شده انجام دهند. برخی از شرکت‌کنندگان در مقایسه خود حتی آب IDR را بر نوشیدن آب چاه ترجیح دادند.
وی توضیح داد: «ما گمان می‌کنیم چنین اتفاقی بدان دلیل رخ داد که فرایند پردازش پساب بازیافتی (IDR) و آب بطری بسیار شبیه به همند. همچنین معتقدیم این تحقیق به ما کمک خواهد کرد عواملی را مد نظر قرار دهیم که در تصمیمگیری مردم برای نوشیدن آب بازیافتی با فنآوری IDR و چگونگی متقاعد کردن آنها در قابل استفاده کردن مجدد پساب موثر است».
جزئیات بیشتری از این تحقیق در مجله Appetite منتشر شده است. (سلامت آنلاین/ ترجمه: زری حسین‌زاده)

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.