دوشنبه ۶ فروردین ۱۳۹۷ - ۱۰:۲۰

آنچه باید درباره برخورد فضاپیمای چینی با کره زمین بدانید +تصاویر

فضاپیمای چینی تیانگانگ

سلامت آنلاین- دانشمندان اعلام کرده‌اند که برخورد ایستگاه تحقیقات فضایی چین به نام تیانگانگ-۱ (Tiangong-1) با کره زمین حتمی است و سقوط آن روی برخی مناطق زمین را نیز احتمال داده‌اند. در ادامه برخی نکات اطلاعاتی درباره این دستآورد شکست‌خورده چینیها، و امکان مشاهده آن یا آسیب‌دیدن افراد به واسطه ریزش قطعاتش بیان شده است.به گزارش سلامت آنلاین، چندی است که صحبت درباره احتمال برخورد اولین ایستگاه فضایی چین با کره زمین فزونی گرفته است. کارشناسان در بررسی‌های خود به این نتیجه رسیده‌اند که این ایستگاهِ از-کنترل-خارج‌شده، بین ۳۰ مارس تا ۳ آوریل با زمین برخورد خواهد کرد.
تیانگانگ-۱ در ۲۹ سپتامبر ۲۰۱۱ و در فاصله ۳۵۰ کیلومتری بالای کره زمین، با فاصله‌ای کمی کمتر از ایستگاه فضایی بین‌المللی (International Space Station) در مدار قرار گرفت.
این ایستگاه دستکم ۸/۵ تن وزن دارد و طول و عرض آن به ۱۰/۴ در ۳/۴ متر می‌رسد.
ایستگاه تیانگانگ-۱ در واقع برای بهره‌برداری دوساله در نظر گرفته شده بود. مقامات چینی گفته بودند قصد دارند تیانگانگ را با روشی تحت کنترل از مدار خارج کرده، به سمت جو زمین هدایت کنند و در نقطه‌ای خاص فرود آورند اما در مارس ۲۰۱۶ اعلام شد که ارسال اطلاعات به دست‌اندرکاران هدایت این ایستگاه متوقف شده و بر اساس گزارش خبرگزاری چینی شینهوا، «غیر فعال شده است».


بنابراین، در حالی که هیچ امکان کنترلی برای هدایت این آزمایشگاه فضایی نیست، تیانگانگ-۱ عملا و خودبخود به سمت جو زمین کشیده می‌شود و سپس روی آن سقوط می‌کند.
این آزمایشگاه موقتی بزرگترین فضاپیمایی نیست که بدون کنترل از آسمان به سمت زمین سقوط می‌کند. در جولای ۱۹۷۹ نیز آزمایشگاه فضایی ۸۵ تنی ناسا موسوم به اسکای-لب هم حین سقوط در غرب استرالیا و بر فراز اقیانوس هند سوزانده شد و استرالیا به دلیل برجاگذاشتن زباله‌های آن از ناسا شکایت کرد.
در فوریه سال ۱۹۹۱ هم فضاپیمای ۲۲ تنی سالیوت-۷ متعلق به اتحاد جماهیر شوروی سابق سقوط کرد؛ در حالی که به یک فضاپیمای ۲۲ تنی دیگر به نام کاسموس-۱۶۸۶ متصل شده بود. اسکای-لب یا دوتائیهای سالیوت-کاسموس-۱۶۸۶ هنگام برخورد با جو زمین، روی هیچ‌کس نیفتادند.
به هر حال، بر اساس جزئیات مداری تیانگانگ-۱، منطقه تخمین‌زده‌شده برای سقوط این آزمایشگاه موقت فضایی چین، حوالی مختصات ۴۳ درجه شمالی و ۴۳ درجه جنوبی و در منطقه نواری بزرگی است که از مرز «نبراسکا-داکوتای جنوبی» تا «تاسمانیا» را دربرمی‌گیرد.


متخصصان و کارشناسان گفته‌اند که تیانگانگ-۱ حین برخورد با جو زمین قطعه‌قطعه و ذوب خواهد شد اما ممکن است برخی قطعات دیگر باقی بماند که درون پوشش ۷۰ درصدی سطح زمین، یعنی اقیانوس، فرو خواهد افتاد.
آیا باید نگران برخورد قطعات آن با افراد یا مرگ کسی به همین واسطه بود؟ خیر. بر اساس برآورد The Aerospace Corporation، احتمال این‌که قطعه یا قطعاتی از این فضاپیمای چینی روی کسی فرود آید و یا به کسی لطمه بزند، کمتر از یک در تریلیون است.
آیا احتمال دیدن صحنه برخورد تیانگانگ-۱ در حال سقوط برای افراد هست؟ در احتمالی بسیار بعید از سقوط این آزمایشگاه فضایی در نزدیکی خانه‌تان، از قضا ممکن است بتوان شاهد نمایشی زیبا در آسمان بود! قابلیت دید قطعات درخشان حاصل از برخورد با جو زمین و سوختن و ذوب شدنشان در این حین که به احتمال زیاد فقط یک دقیقه یا بیشتر طول می‌کشد، به شرایط دید و موقعیت ناظر، و همچنین شرایط زمانی روز بستگی دارد. (سلامت آنلاین/ ترجمه: زری حسین‌زاده)