پنجشنبه ۹ فروردین ۱۳۹۷ - ۱۱:۲۵

کشف قدیمی‌ترین رد پای انسان در شمال امریکا

قدیمیترین رد پای انسان

سلامت آنلاین- محققان در جزیره‌ای اطراف غرب کانادا، شمال امریکا، اثر یا جای پاهایی را پیدا کرده‌اند که قدمتشان به حدوداً ۱۳ هزار سال پیش می‌رسد. گفته شده که این رد پاها متعلق به دو فرد بزرگسال و یک کودک است که احتمالا از آسیا به آنجا مهاجرت کرده‌اند.به گزارش سلامت آنلاین، بر اساس نتایج تحقیقی که روز گذشته (چهارشنبه) جزئیات بیشتری از آن در مجله PLOS ONE منتشر شد، دانکن مکلارن، استاد انسانشناسی دانشگاه ویکتوریا و موسسه هاکائی خاطرنشان کرده که مجموعاً ۲۹ رد پا طی کاوشهای صورت‌گرفته از سال ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۶ به دست آمده و بر اساس آن می‌توان دریافت انسان‌ها از حدود ۱۳ هزار سال پیش در سواحل بریتیش‌کلمبیای اقیانویس ارام حضور داشته‌اند.
مطالعه همچنین مشخص می‌کند که این منطقه در حدود ۱۱ هزار و ۷ صد سال پیش، قبل از پایان آخرین عصر یخبندان در این قاره بدون یخ بوده است.

منطقه‌ای که رد پاها در آن‌جا کشف شده
در عکس سمت چپ، جای انگشتان، پاشنه و قوس پا مشخص شده.
عکس سمت راستی نمونه دیجیتالی رنگ‌افزودهٔ همان تصویر است


این کشف فرضیه‌ای را تقویت می‌کند که بر این باور است اولین انسانهای واردشده به شمال امریکا از طریق یک راهروی زمینی بدون یخ ساحلی به منطقه موسوم به بریتیش کلمبیا رسیده‌اند. با این حال، هنوز نمی‌توان از چنین فرضیه‌ای بآسانی حمایت کرد زیرا این ناحیه کانادا بسیار ناهموار و سخت‌گذر و پوشیده از جنگلهای متراکم است و فقط با قایق می‌توان به آنجا دسترسی داشت.
نویسندگان تحقیق ابراز امیدواری کرده‌اند با کاوشهای بیشتر و روشهای دقیقتر بتوان نور بیشتری بر این جنبه درسایه‌ماندهٔ تاریخ تاباند و اطلاعات افزونتری از اولین زیستگاههای انسانی در امتداد ساحل غربی امریکای شمالی به دست آورد. (سلامت آنلاین/ ترجمه: زری حسین‌زاده)

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.