شنبه ۱۸ فروردین ۱۳۹۷ - ۱۱:۱۲

حکم جالب یک قاضی در کرمان:

کاشت درخت و آموزش ادبیات و هنر به جای حبس در زندان

شکایت دادگاه قاضی قضاوت دادرسی قانون قضات محکمه قوه قضاییه حقوقی وکالت

سلامت آنلاین- رئیس شعبه ۱۰۸ دادگاه کیفری ۲ در کرمان طی حکمی ۵ متهم به قتل غیر عمد را که معلم و مهندس بودند، به جای تحمل یکسال حبس بر اساس ماده ۶۱۶ قانون مجازات اسلامی، به آموزش رایگان و کاشت درخت مکلف کرد.به گزارش سلامت آنلاین، قاضی «محمد اطمینان» با صدور حکمی، پنج متهم قتل غیر عمد را مکلف کرد علاوه بر پرداخت دیه، به جای تحمل یکسال حبس خود درخت بکارند و دیگران را آموزش دهند.
رئیس شعبه ۱۰۸ محاکم کیفری ۲ کرمان در این زمینه گفت: اعضای هیات مدیره یک مجتمع مسکونی علاوه بر محکومیت به پرداخت ۷۰ درصد دیه کامل در حق اولیاء دم به کاشت درخت و آموزش و هنر به جای حبس در زندان محکوم شده‌اند.
اطمینان اظهار داشت: سال گذشته بر اثر سهل انگاری و عدم نظارت کافی در یک واحد مسکونی در شهر کرمان، کارگر نگهبان این مجتمع به داخل چاله آسانسور سقوط می‌کند و متاسفانه در این حادثه می‌میرد. پس از تحقیقات تکمیلی و رسیدگی به پرونده، مشخص می‌شود که اعضای هیات مدیره مجتمع مسکونی به دلیل عدم رعایت نظامات دولتی در حین انجام وظیفه، بر اساس گزارش کارشناس رسمی در رشته حوادث ناشی از کار به میزان ۷۰ درصد در مرگ یک کارگر قصور داشته اند.
او اضافه کرد: آنها علاوه بر محکومیت به پرداخت ۷۰ درصد دیه کامل در حق اولیاء دم از جنبه عمومی به یک سال حبس محکوم شده بودند که مجازات حبس آن‌ها تبدیل به موارد جایگزین شد.
این مقام قضائی اعلام کرد: بر اساس دادنامه متهمان ردیف اول تا سوم که هر سه مهندس می‌باشند به جای حبس هر کدام به کاشت ۱۰۰ اصله درخت با جانمایی اداره کل منابع طبیعی در حوزه کرمان مکلف شده اند. متهم ردیف چهارم که دبیر آموزش و پرورش می‌باشد نیز به ۱۰۰ ساعت تدریس درس ادبیات به دانش اموزان بی بضاعت در شهر کرمان با هماهنگی اداره آموزش و پرورش به جای حبس محکوم شده است و متهم ردیف پنجم که او نیز معلم است به ۱۰۰ ساعت اموزش سیاه قلم به هنرآموزان بی بضاعت کرمان زیر نظر اداره فنی و حرفه‌ای کرمان ملزم شده است.
وی تصریح کرد: ضرورت دارد نگرش جامعه به مجازات حبس تغییر کند، زیرا در بسیاری از موارد علاوه بر اینکه حبس از کارآمدی لازم در جهت اصلاح و تربیت مجرم برخوردار نیست بلکه باعث بروز آسیب‌های اجتماعی متعدد دیگری برای فرد زندانی و خانواده وی می‌شود و اثرات سوئی برای اجتماع و خانواده‌ها دارد. (میزان)

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.