دوشنبه ۲۰ فروردین ۱۳۹۷ - ۱۲:۰۹

وزیر بهداشت اننقاد کرد:

تاخیر در اعلام تعرفه‌های پزشکی؛ تکرار یک چرخه باطل

سیدحسن هاشمی

سلامت آنلاین- وزیر بهداشت گفت: تعرفه‌های پزشکی باید طبق قانون هر سال قبل از ارسال بودجه به مجلس در دولت تصویب شود، اما امسال هم این اتفاق نیفتاد و این موضوع یک‌ چرخه باطلی است که چند دهه است ادامه دارد.

به گزارش سلامت آنلاین، دکتر سیدحسن هاشمی در حاشیه دیدار نوروزی با مددکاران اجتماعی وزارت بهداشت با حضور در جمع خبرنگاران درباره تعرفه‌های پزشکی سال ۹۷، گفت: با وجود اینکه شورای عالی بیمه درباره تعرفه های پزشکی اعلام نظر کرد، اما دستگاه‌های مسول و سازمان برنامه نتوانستند پیشنهادات‌شان را به دولت ارائه کنند و بنابراین هنوز بحث تعرفه‌های سال ۹۷ بلاتکلیف است و امیدواریم هرچه زودتر تعیین تکلیف شود.

 هاشمی درباره پیشنهاد وزارت بهداشت برای تعرفه‌های پزشکی سال ۹۷ گفت: پیشنهاد ما و نظام پزشکی افزایش تعرفه‌ها بر اساس نرخ تورم بوده است. باید بدانیم که این حرف به معنی دستمزد نیست. ما بخش عمده‌ای از تجهیزات و مواد اولیه و بخشی از داروها و خدمات‌مان را از بازار عمومی تهیه می‌کنیم که یا با ارز خارجی و یا با حقوق و دستمزد سایر دستگاها ارتباط پیدا می‌کند. به نظر می‌رسد در بخش‌هایی مانند دارو، آزمایشگاه،   هتلینگ، هر سال تعرفه‌ها حداقل مطابق با نرخ تورم است و ما انتظار چنین رقمی را داریم، اما چندین ماه است که این موضوع بلاتکلیف است. ما عادت کرده‌ایم که تصمیم می‌گیریم اما گاهی اوقات تصمیمات نوش دارو بعد از مرگ سهراب است باید بدانیم این تاخیرها باعث بی‌انظباطی و قانون‌گریزی می‌شود و امیدوارم به گونه‌ای تصمیم بگیریم که همه چیز بر مدار قانون بچرخد.

وی درباره حل مشکلات مالی از طریق بیمه‌ها در سال ۹۷ گفت: من فکر می‌کنم هنوز مشکلات ما حل نشده است و امیدوارم در سال ۹۷ حل شود. البته بخشی از بدهی‌ها پرداخت شده، اما بخشی از آن باقی مانده است، دلیل آن هم افزایش هزینه‌ها نیست، بلکه دلیلش این است که اعتباراتی که در قانون بودجه ۹۶ پیش‌بینی شده و سازمان برنامه موظف به پرداخت آن بود، محقق  نشده است. بنابر این نباید این برداشت نادرست القا شود که به میزان زیاد هزینه شده است، بلکه هزینه‌های انجام شده به اندازه‌ای بودکه در بودجه تعهد شده بود. بر این اساس امیدواریم در آغاز سال جدید به نحوی عمل شود تا با کمبود دارو و خدمات مواجه نشویم.

وی درباره چشم‌انداز حوزه سلامت در سال ۹۷ گفت: من فکر می‌کنم تریبون‌ها نباید محلی برای انعکاس اخبار ناگوار باشد. من در پاسخ به سوالات موظفم تا حقیقت را بگویم، اما دوست ندارم اخبار ناامید کننده به جامعه منتقل شود. باید پرسید که آیا در سال ۹۶ علیرغم همه مشکلاتی که وجود داشت، در بیمارستان‌ها مشکلی از نظر دارو، تجهیزات و خدمات برای مردم پیش آمد؟ خیر این اتفاق نیفتاد وهر مشکلی که وجود داشته در داخل خانواده سلامت بوده است. در سال ۹۷ هم همینطور است.

هاشمی ادامه داد: مشکلی که امروز گرفتار آن شده‌ایم این است که برخی برای دیده شدن که نامش را خودشیفتگی می‌گذاریم، دائما اخبار ناامید کننده به جامعه منتقل می‌کنند و پیش‌بینی‌هایی انجام‌ می‌دهند که در حوزه آنها نیست و نه بینشی درباره آن دارند و نه مسولیتش را بر عهده دارند. به عنوان مثال می‌بینیم که درباره آب گمانه‌زنی‌می‌کنند که یک استان و یک ملت را دچار نگرانی می‌کند. به هر حال در سال ۹۷ مانند سال‌های گذشته طرح تحول نظام سلامت ادامه می‌یابد و اگر کاستی و گلایه‌ای هم است از طرف ارائه کنندکان خدمت است که نتوانستند حق و حقوق‌شان را به موقع دریافت کنند و یا تعهداتی که دستگاه‌های مختلف داشته‌اند به طور کامل عملی نشده است؛ اما در آن طرف مردم قرار دارند که هیچ آسیبی ندیده‌اند و نخواهند دید و امیدواریم در سال ۹۷ کاستی‌ها به حداقل برسد.

وی همچنین اظهار کرد: آنچه که امروز جامعه ما بیش از همه به آن احتیاج دارد، امید است؛ آن هم نه به دروغ. متاسفانه علاوه بر خودشیفتگی، عده‌ای هم به دنبال فریب افکار عمومی هستند و باید با این معضل هم مقابله کنیم که بخش عمده‌ آن به تریبون‌های مختلف باز می‌گردد و بخشی هم در گرو این است که ما کارمان را درست انجام دهیم.

هاشمی تاکید کرد: آنچه مردم در بهار امسال بیش از همه به آن احتیاج دارند آن است که اگر آبی برایشان نمی‌آوریم، کوزه‌ای هم را نشکنیم و ناامیدی را پمپاژ نکنیم و درست عمل کنیم.

تاکید بر لزوم ارایه تعریفی صحیح از مددکاری اجتماعی

همچنین وزیر بهداشت با تاکید بر لزوم ارایه تعریفی صحیح از مددکاری اجتماعی و همچنین ارتقای دانش و مهارت مددکاران، گفت: بیمه هم نوعی مددکار اجتماعی است؛ چراکه از بیت‌المال و بودجه عمومی برای کمک به افراد گرفتار استفاده می‌کند و اگر کارآمد باشد می‌تواند به خوبی از مردم حمایت کند.

دکتر هاشمی دردیدار نورزی با مددکاران اجتماعی وزارت بهداشت با بیان اینکه موضوع مددکار اجتماعی یکی از زیباترین جلوه‌های زندگی بشر است، گفت: البته افراد علایق و سلایق متفاوتی دارند، اما به نظرم آنهایی انسان‌ترند که این مقوله را بهتر فهمیدند و این شغل، شغل بسیار شریفی است؛ به طوری که اگر ابزار آن فراهم باشد، انسان بیشترین لذت را از این موضوع می‌برد که دست گرفتاری را بگیرد و در حوزه اجتماعی موثر باشد.

وی با بیان اینکه تعریف ما از مددکاری اجتماعی در وزارت بهداشت اشتباه است و باید تعریف درستی را ارائه کنیم، ادامه داد: آنچه شما انجام می‌دهید، جزء کوچکی از مددکاری اجتماعی است. باید توجه کرد که اگر بیمه‌ها کارآمد باشند، می‌توانند به خوبی از مردم حمایت مالی به عمل آورند. بنابراین بیمه هم نوعی مددکار اجتماعی است؛ چراکه از بیت‌المال و بودجه عمومی برای کمک به افراد گرفتار استفاده می‌کند، اما نقش شما مددکاران بسیار وسیع‌تر است. بنابراین امیدوارم این بخش از کارتان انجام شود.

هاشمی با تاکید بر لزوم ارتقای دانش و مهارت مددکاران اجتماعی، گفت: در این زمینه آموزش مداوم بسیار موثر است. از طرفی اینکه بتوانیم بحث مددکاری اجتماعی را همگانی کنیم، خوب است و این کار بزرگ‌ترین وظیفه نهادهای فرهنگی کشور است که متاسفانه مغفول مانده است؛ درحالی که این اتفاق در زمان انقلاب و جنگ افتاد و هر کسی حاضر بود از خودش برای دیگری بگذرد. این چیزی است که امروز هم در جامعه نیاز داریم. از طرفی هر ایرانی باید حقوق سایرین را رعایت کند و این هم جنبه‌ای از کار مددکاری اجتماعی است.

وزیر بهداشت با بیان اینکه درباره تعریف مددکاری اجتماعی باید هم واقع‌بین باشیم و هم اشتباهات گذشته را تکرار نکنیم، گفت:‌ بحث مددکاری اجتماعی در حوزه سلامت بسیار مورد نیاز است.

وی با اشاره به اقدام خیرین در راستای ساخت همراه‌سرا در مجاورت بیمارستان‌ها برای اسکان بیماران صعب‌العلاج و خانواده‌هایی که برای درمان باید در مراکز استان‌ها مستقر شوند، گفت: این کار بسیار مناسب است، اما می‌توانیم دانشجویان رشته‌های مختلف اعم از پزشکی، پرستاری و ... را به این مراکز وصل کنیم تا وقت‌های آزادشان را با مردم باشند. ما به ایجاد این ارتباط نیاز داریم؛ چراکه در حال حاضر مدل‌هایی که در آموزش و پرورش داریم، معیوب است و بچه از ابتدا در گردونه‌ای می‌افتد که تا زمان فارغ التحصیلی نمی‌تواند از آن خارج شود و با مردم ارتباط ندارد. در نتیجه انگیزه‌های مردمی آسیب می‌بیند. بنابراین شما مددکاران اجتماعی در این حوزه‌ هم می‌توانید کمک کنید و با ایجاد ارتباط باخیرین باعث باز تولید و شکوفایی اقدامات خیر شوید.

هاشمی با بیان اینکه شما باید برای رسیدن به جایگاه اصلی‌تان از منظر انسانی و حرفه‌ای مطالبه‌گری کنید و آنطور که شایسته است نقش آفرین باشید، گفت: البته باید صبور هم باشیم؛ چرا که نمی‌توان انتظار داشت در یک دولت و یک دوره محدود همه چیز به نتیجه برسد، ما در ابتدای راه قرار داریم و شاید سرعت‌مان آهسته باشد، اما باید حرکت پیوسته را ادامه دهیم تا به مقصود برسیم.(ایسنا)

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.