دوشنبه ۲۰ فروردین ۱۳۹۷ - ۱۴:۰۰

سخنگوی وزارت بهداشت در نشست خبری:

بیمه‌ها همچنان توجهی به پرداخت مطالبات خود ندارند

دکتر ایرج حریرچی

سلامت آنلاین- سخنگوی وزارت بهداشت با ابراز گلایه از بی‌توجهی بیمه‌ها به پرداخت معوقات گفت: وزارت بهداشت مبلغ ۱۳۸۹۹ میلیارد تومان از چهار بیمه اصلی طلبکار است و در عین حال، در دریافت بعضی منابع اصلی مانند ۱۰ درصد هدفمندی یارانه ها و یک درصد ارزش افزوده دچار مشکل هستیم.

به گزارش سلامت آنلاین، دکتر ایرج حریرچی در اولین نشست خبری خود در سال۹۷، افزود: بیمه ها با تاخیر ۹ ماهه در پرداخت معوقات خود مواجه هستند. در سال گذشته، ۱۴۲۹۹ هزار میلیارد تومان سند به چهار سازمان بیمه گر ارسال کردیم که از مجموع این رقم، تنها سه هزار و ۱۰ میلیارد تومان پرداخت شد، اما  ۱۱۲۸۹ هزار میلیارد تومان هنوز پرداخت نشده است. در عین حال، ۲۶۰۰ میلیارد تومان سند نیز در اختیار داریم که هنوز رسمی نشده تا برای وصول به سازمان های بیمه گر ارسال کنیم. 

وی ادامه داد: پرداخت نشدن معوقات، مجموعه پزشکان، پرستاران، پیراپزشکان، ارائه کنندگان دارو، تجهیزات پزشکی، ارائه دهندگان خدمات جانبی بیمارستان ها مانند غذا را دچار مشکل کرده است که من از طرف سازمان های بیمه گر از آنان عذرخواهی می کنم. امیدواریم با همکاری مسئولان در پرداخت معوقات، خدمت بیشتری در اختیار مردم قرار دهیم و شرمنده ارائه کنندگان خدمات نیز نباشیم.

قائم مقام وزارت بهداشت با اشاره به تراز مثبت مراکز درمانی اظهار کرد: تراز مجموعه بیمارستانی و سایر مراکز ارائه کننده خدمات مثبت است. یعنی اگر تمام مطالبات وصول شده و همه بدهیهایمان را پرداخت کنیم، رقمی ولو اندک باقی می ماند که به آن تراز مثبت می گویند که اکنون تراز وزارت بهداشت مثبت است.

گران شدن تجهیزات پزشکی و دارو 

حریرچی در خصوص تجهیزات پزشکی و دارو و نوسانات ارزی گفت: بخش قابل توجهی از بدهی ها پرداخت شده است، اما افزایش قیمت دلار، در قیمت گذاری تجهزات پزشکی، بسته به میزان ارزبری که دارد، موثر است. منتظریم این بحران رفع شود و با توجه به توان ارز بری، اقدامات لازم را انجام خواهیم داد. در مورد بدهی به بخش دارو نیز هنوز قسمت قابل توجهی از معوقات پرداخت نشده است و امیدواریم این مشکل نیز بزودی مرتفع شود. 

تعرفه پزشکی در سال ۹۷ 

وی در خصوص تعیین تکلیف تعرفه های پزشکی گفت: پاییز سال گذشته، وزارت بهداشت نظرات خود را با سازمان نظام پزشکی و شورای عالی بیمه در میان گذاشت و امیدواریم فرودین ماه همین امسال نهایی شود. 

مهمترین اقدامات وزرات بهداشت در سال ۹۷

سخنگوی وزارت بهداشت با اشاره به مهمترین اقدامات وزارت بهداشت در سال ۹۷ تاکید کرد: اولین اقدام، حفاظت از دستاوردهای طرح تحول سلامت است و این که مردم اطمینان خاطر داشته باشند تا زمانی که هستیم، تحت هیچ شرایطی اجازه نخواهیم داد هزینه های بهداشتی و درمانی افزایش پیدا کند. امیدواریم با بسته هایی که در اصلاح طرح تحول سلامت وجود دارد، هم اصلاحات لازم صورت گیرد و  هم خدمات بیشتری در اختیار مردم قرار گیرد. تاکید می کنم یکی از مهمترین سیاست های وزارت بهداشت، کنترل هزینه هاست و همچنان این سیاست را ادامه خواهیم داد. 

قائم مقام وزارت بهداشت ادامه داد: امسال که سال حمایت از کالای ایرانی نامگذاری شده، فرصت مناسبی در اختیار تولیدکنندگان و ارائه کنندگان خدمت قرار می دهد تا بهترین خدمات را در اختیار مردم قرار دهند.

در چهار دهه گذشته، وضعیت کشور به لحاظ دسترسی به خدمات درمانی بگونه ای بود که پزشک متخصص و پرستار از کشورهای رده چندم وارد ایران می شد و خدمات ارائه می دادند. در دهه ۶۰، بیمار برای عمل جراحی قلب به خارج از کشور اعزام می شود، اما هم اکنون نه تنها این عمل در تمام استان های کشور انجام می شود، بلکه پزشکان متخصص شهرهای دوم و سوم نیز قادر به انجام این عمل هستند و حتی از سایر کشورها نیز برای انجام عمل جراحی قلب باز به ایران می آیند و تبدیل به « هاب توریسم درمانی» شده ایم. از سوی دیگر ایران قادر به تهیه دارو و ۳۰ درصد ملزومات مصرفی شده است که امیدواریم این حوزه نیزگسترش پیدا کند. موضوع مهمی که اداره کل تجهیزات پزشکی وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو با مشارکت تولید کننده ها و برخی وازتخانه ها هدف گیری کرده این است که بازار صادرات مان را ۱۰ برابر کرده و به ۲۴۰ میلیون دلار برساند. 

وضعیت بازار داروی ایران

حریرچی در خصوص وضعیت بازار دارو ایران گفت: صعنت دارو اقدامات بسیار مهمی در طی چند دهه انجام داده است. تصویب طرح ژنریک دارو و اعتماد به داروسازان ایرانی تصمیم مهمی بود که در دهه ۶۰ اتخاذ و با همت داروسازان موجب شکوفایی هرچه بیشتر این صنعت در دنیا شد. بگونه ای که یک درصد بازار دنیا در اختیار داروهای ایرانی قرار گرفت.

با وجود این پیشرفت ها، مهمترین مشکلی که هم اکنون با آن مواجه هستیم، بدعهدی سازمان های بیمه گر در پرداخت معوقات است. بیش از ۶۰ درصد ظرفیت صنعت داروی کشور خالی است و در عین حال هیچ بیماری در کشور وجود ندارد که قادر به مصرف داروی ژنریک نباشد. از لحاظ مصرف دارو مشکلی در کشور وجود ندارد، اما برای پر کردن این ظرفیت نمی توان به مردم گفت داروی بیشتری مصرف کنید.

یکی از مشکلات مهم صنعت دارو همین توسعه بیش از ظرفیت کشور است و تنها راه نجات این است که از ظرفیت مازاد برای صادرات استفاده کنیم. ۱۶۲۰۰ میلیارد تومان دارو در کشور فروخته شده که ۷۰ درصد آن تولید داخل بوده است. این میزان دارو نمی تواند داخل مرزها باقی بماند و حتما باید برای آن بازار خارجی پیدا کنیم و با افزایش استانداردهای بین المللی قطعا این مسیر هموار خواهد شد. 

قائم مقام وزارت بهداشت در بخش دیگری از صحبت های خود در واکنش به برخی اظهارنظرها در مورد ارزان و یا کمیاب شدن برخی داروها در کشور گفت: ممکن است یک یا چند ده دارو، کاهش قیمت پیدا کرده باشند، اما به این معنی نیست که دارو ارزان شده باشد. بعضا علت های خاص موردی وجود دارد. بطور مثال قیمت جهانی مواد اولیه دارویی افزایش پیدا می کند که ایران هم از این موضوع تبعیت می کند، با این حال اجازه ندادیم داروها افزایش قیمت قابل توجهی داشته باشند. در عین حال، وقتی پرداختی های صنایع دارو هم با تاخیر مواجه است، نمی توان انتظار داشت و نمی توانند پایین تر از قیمت تمام شده  و با ضرر دارو را در اختیار بیماران قرار دهند و بنابراین باید تعادلی ایجاد شود. 

وی ادامه داد: در خصوص قیمت داروهای ژنریک نیز تفاوت چندانی وجود ندارد، اما آنچه که تفاوت ایجاد می کند، داروهای ژنریک با داروهای «برند ژنریک» است که قیمت بیشتری می گیرد و گاهی ۱۵۰ درصد گران تر است. این داروها از کیفیت مطلوب تری نیز برخوردار هستند. بر اساس قانون، سازمان های بیمه گر، تنها هزینه داروهای ژنریک را تقبل می کنند. تفاوت داروی ژنریک با برند ژنریک در این است که بطور مثال اگر قیمت قرصی هزار تومان باشد،  بیمار در داروخانه ۳۰۰ تومان پرداخت می کند، اما ۷۰۰ تومان باقیمانده را بیمه می پردازد، اما اگر  دارو برند ژنریک و قیمت آن ۲۰ هزار تومان باشد، بیمار شش هزار تومان و بیمه ۱۴ هزار تومان باقیمانده را پرداخت می کند. در مورد کمبود دارو نیز طبق معیارهای سازمان بهداشت جهانی و مراکز عمده داروسازی، از مجموع بازاری که وجود دارد کمبود نیم درصدی و یک درصدی پیش می آید که غیر منطقی نیست. 

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.