دوشنبه ۲۰ فروردین ۱۳۹۷ - ۱۸:۱۰

قائم مقام وزیر بهداشت در جمع خبرنگاران توضیح داد:

تشریح عملکرد وزارت بهداشت در ایام نوروز

ایرج حریرچی نشست خبری

سلامت آنلاین- قائم مقام وزیر بهداشت با اشاره به عملکرد وزارت بهداشت در ایام نوروز، در خصوص اقدامات بهداشتی و درمانی صورت گرفته در مراکز درمانی توضیحاتی ارائه کرد.

به گزارش سلامت آنلاین، دکتر ایرج حریرچی در جمع خبرنگاران افزود: در ایام نوروز، دو میلیون و ۲۸۵ هزار و ۶۱۶ مورد مراجعه به مراکز درمانی،  ۲۰۶ هزار و ۹۲۹ ماموریت اورژانسی انجام شده و ۱۰۳ هزار و ۲۶۳ مورد انتقال بیمار و مصدوم به مراکز درمانی و بیمارستان ها صورت گرفته است، ۹۰ هزار و ۲۱۹ نفر در بخش ها بستری شده و خدمات درمانی دریافت کرده اند و در نهایت ۳۵ هزار مورد عمل جراحی اورژانسی و ۲۱ هزار و ۵۴۸ عمل جراحی غیراورژانسی انجام شده است. 

وی با اشاره به این که تعطیلات طولانی مدت به سلامت مردم آسیب می زند، اما سطح سایر بیماری ها مانند ام اس ثابت می ماند، ادامه داد: خدمات سرپایی بخش خصوصی تقریبا به مدت طولانی تعطیل است و خدمات بستری غیراورژانس بخش خصوصی نیز به میزان قابل توجهی کاهش پیدا می کند. بر اساس آمارهای دریافتی، تقریبا اغلب هیات رئیسه های دانشگاه ها و روسای بیمارستان ها، بدلیل خدماتی که در ایام نوروز در اختیار مردم قرار دادند، میزان سفرهای نوروزیشان نادر و بسیار کم بود و مدام در حال بازدید بودند و همین مساله فشار زیادی به بخش دولتی وارد کرد که راه چاره آن تعدیل تعداد روزهای تعطیل یا تقسیم آن است که البته در حوزه اختیارات وزارت بهداشت نیست و مسئولان امر باید چاره ای بیندیشند.

داستان دنباله دار سو استفاده از طب اسلامی

وی در خصوص سواستفاده برخی از طب اسلامی گفت: همان طور که بسیاری از مراجع نیز اعلام و تاکید کرده اند با افرادی که در زمینه طب اسلامی ادعاهای «غیرعلمی» و «غیرشرعی دارند»، یا انجام هرگونه عمل جراحی و مصرف دارو را حرام اعلام می کنند، باید برخورد شود که در همین راستا وزارت بهداشت شکایت هایی تسلیم دادگاه رسیدگی به جرائم پزشکی کرده است و امیدواریم برخوردهای قانونی صورت گیرد تا طب اصیل به عنوان طب پیشگیری که بر اساس تغییر سبک زندگی است، گسترش پیدا کند. 

محصولات تراریخته، تحت نظارت وزارت بهداشت

قائم مقام وزارت بهداشت اظهار کرد: اطمینان از سلامت محصول، وظیفه وزارت بهداشت است و مردم مطمئن باشند هیچ محصولی بدون بررسی های علمی وزارت بهداشت وارد کشور و توزیع نخواهد شد. در صورت مشاهده محصولاتی که بدون مجوز وزارت بهداشت وارد بازار شده اند، بطور قطع برخوردهای قانونی صورت خواهد گرفت. 

ارائه خدمت به بیماران صعب العلاج ، نیازمند منابع جدید

حریرچی در خصوص ارائه خدمات درمانی به بیماران صعب العلاج گفت: بیماران خاص مانند تالاسمی و هموفیلی همچون گذشته خدمات دریافت می کنند و آن را توسعه خواهیم داد، اما در مورد بیماری هایی که بتازگی به لیست بیماری های صعب العلاج افزوده شده اند، حمایت های مالی لازم را انجام دادیم، اما باید سطح خدمات را حفظ و گسترش دهیم. بسیاری از  داروهایی که لیست جدید بیماران خاص مصرف می کنند، وارداتی است و بنابراین نسبت به گروه های دیگر، وابستگی بیشتری به ارز دارند و باید منابع جدیدی به آن ها تخصیص پیدا کند.

وی یادآور شد:  در سال ۹۱،  قیمت دلار دچار نوسان شد و مجلس وقت، اقدام بسیار هوشمندانه ای انجام داد و ردیف جدیدی برای این بیماران ایجاد کرد و دو هزارمیلیارد تومان در اختیار وزارت بهداشت قرار داد تا صرف رسیدگی به بیماران خاص شود. در هر صورت باید ببینیم بازار ارز چه شرایطی پیدا می کند و بر آن اساس تصمیم گیری های لازم را انجام خواهیم داد یا تصمیم گیرندگان و متولیان امر، تصمیم های مناسب را اتخاذ خواهند کرد.   

گسترش خدمات و تخت های روانپزشکی 

وی در مورد رای دیوان عدالت اداری در خصوص پوشش تمام خدمات روانپزشکی از سوی بیمه سلامت تاکید کرد: وزارت بهداشت در کتاب بیمه اعلام کرده بود که این خدمات باید تحت پوشش باشند، اما برخی از این خدمات از سوی سازمان بیمه سلامت تحت پوشش قرار نگرفته بود. با این وجود از نظر وزارت بهداشت سطح دسترسی بیماران به خدمات روانپزشکی بسیار مهم است که تحت پوشش بیمه باشند و در عین حال تخت های روانپزشکی را نیز افزایش خواهیم داد. 

هزینه های فقرزا و کمرشکن

قائم مقام وزارت بهداشت با تاکید بر این که یکی از معیارهای مهم حوزه سلامت، دسترسی به خدمات سرپایی و بستری است، افزود: در کشور،۹۸/۳ درصد  افراد نیازمند به خدمت سرپایی، این خدمت  و ۹۵/۵ درصد افرادی که به خدمات بستری نیاز دارند، آن را دریافت می کنند.  بنا بر آمارهای اعلام شده، سطح دسترسی به خدمات مناسب است و در اصل دریافت خدمات بهداشتی و درمانی عدالت وجود دارد، اما به این معنی نیست که در سایر موارد مشکلی وجود ندارد. هزینه حمل و نقل ، ساعت ارائه خدمت و هزینه خدمات و کیفیت از جمله مسائلی است که مشکلاتی در آن ها وجود دارد که باید مرتقع شود.

وی با اشاره به دو مفهوم هزینه فقرزا و کمر شکن ادامه داد: در هزینه فقرزا، فرد با انجام آن زیرخط فقر می رود. هزینه کمر شکن نیز زمانی رخ می دهد که بطور مثال خانواده ای ۲۵ یا ۴۰ درصد هزینه های غیر خوراکی خود را به سلامت اختصاص می دهد. طبق آمارهای ارائه شده، ۹۱/۸ درصد کل افرادی که دچار هزینه های کمرشکن می شوند، جز ۲۰ درصد درآمدی پایین جامعه هستند.  

قائم مقام وزارت بهداشت تاکید کرد: جلوگیری از هزینه های فقرزا وظیفه دولت، سازمان های بیمه گر و دولت است، اما برای جلوگیری از ایجاد هزینه های کمرشکن در اقشار متوسط رو به بالا و بالا، تغییر رفتار و فرهنگ مهمترین فاکتور است. 

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.