دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۳۹۷ - ۰۹:۵۹

بهبودی بیمار مبتلا به «ام.اس» با پیوند سلول‌های بنیادی

ام اس عوامل خطر

سلامت آنلاین- نتایج امیدوارکننده‌ای از پژوهش روی ۲۱ بیمار مبتلا به MS در دانشگاه شیکاگو به دست آمده است که نشان می‌دهد سه سال پس از پیوند سلولهای بنیادی مغز استخوان بیماران به خود آنها شرایط بیماریشان بهتر شده است.به گزارش سلامت آنلاین، پیوند سلول های بنیادی مغز استخوان خود بیماران به آن ها می تواند علایم مولتیپل اسکلروزیس(MS) را کاهش داده و در برخی موارد بیماری را نیز معکوس کند.
با توجه به این نتایج محققان تصمیم گرفتند که مطالعه ای وسیع تر و بزرگ تر انجام دهد که حاوی تعداد بیشتر بیمار مبتلا به MS بود. به این منظور آن ها سلول های بنیادی مغز استخوان بیماران را گرفته و با استفاده از تیماری خاص لنفوسیت های آن ها که به فیبرهای عصبی حمله می کنند و منجر به MS می شوند را حذف کردند.
سلول های بنیادی جدید، سیستم ایمنی جدیدی را بعد از پیوند ایجاد می کنند. این موجب شد که از پیشرفت بیشتر بیماری در هشت بیمار از ۱۰ بیمار جلوگیری شود.
علاوه براین مشاهده شد در برخی از آن ها نه تنها علایم کاهش یافت بلکه رفته رفته روند احیای فیبرهای عصبی نیز صورت گرفت. هر چند این رویکرد درمانی نهایی برای MS نبوده است اما در نوع خود  دستاوردی بزرگ محسوب می شود. (مهر)