دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۳۹۷ - ۱۰:۱۲

ساخت سریعتر شیشه فلزی با استفاده از هوش مصنوعی

شیشه فلزی متالیک گلس

سلامت آنلاین- محققان دانشگاه نورث وسترن با استفاده از هوش مصنوعی شیوه جدیدی را برای ساخت شیشه فلزی ابداع کرده‌اند که ۲۰۰ برابر سریعتر از روشهای قبلی است.به گزارش سلامت آنلاین، پایگاه خبری ساینس دیلی نوشت: محققان برای این منظور از سیستم SSRL استفاده کردند که قادر است با استفاده از هوش مصنوعی، فناوری یادگیری ماشین را در آزمایشاتی که با صدها نمونه از مواد با سرعت بسیار زیاد انجام می شوند، به کار گیرد.
محققان با استفاده از این ابزار توانستند سه نوع ترکیب را شناسایی کنند که منجر به ساخت شیشه فلزی می شود. نکته قابل توجه این که سرعت انجام آزمایش ها در این تحقیقات ۲۰۰ برابر سرعت انجام کار در روش های قبلی است.
معمولا از ترکیب دو یا سه فلز با یکدیگر آلیاژی به دست می آید که خواص فلزی دارد و اتم های آن در قالب الگوهای هندسی سخت با یکدیگر پیوند خورده اند. اما در شرایط خاصی ممکن است از چنین ترکیبی ماده ای موسوم به شیشه فلزی به دست آید که آرایش اتمی آن شباهت زیادی به آرایش اتم های شیشه دارد.
ماهیت شیشه ای این ماده موجب سبکی و استحکام بیشتر در مقایسه با سایر فلزات می شود. همچنین این ماده در برابر خوردگی و زنگ زدن نیز مقاومت بیشتری دارد.
گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Science Advances منتشر شده است. (ایرنا)

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.