سه‌شنبه ۲۶ آبان ۱۳۹۴ - ۱۲:۴۱

رئیس سازمان نظام پزشکی خواستار شد:

افزایش حمایت های بیمه ای از بیماران صعب العلاج

رئیس سازمان نظام پزشکی

سلامت آنلاین_ رئیس سازمان نظام پزشکی با بیان اینکه در حوزه بیمه های تکمیلی و پایه حرکتی جدی در حمایت از بیماران صعب العلاج نشده است، گفت: باید از بیماران صعب العلاج حمایت بیمه ای شود تا خانواده با مشکل روبرو نشوند.

علیرضا زالی با بیان اینکه بیماران صعب العلاج با مشکلات متعددی در زمان بیماری روبرو هستند، اظهار داشت: عوارض متعددی بر فرایند بیماری افراد حاکم می شود و علاوه بر فرد بیمار، خانواده هم با مشکلات متعددی روبرو می شوند. به طور نمونه وقتی فردی دچار بیماری سرطان می شود مشکلاتی در بخش اقتصادی برای خانواده ایجاد می شود و عملا چرخه اقتصادی خانواده آسیب می بیند.

رئیس سازمان نظام پزشکی ادامه داد: در واقع وقتی فردی بیمار می شود به شدت زیرساخت های اقتصادی خانواده آسیب می بیند چرا که بیماری های صعب العلاج مزمن و طولانی هستند و خدمات درمانی آن ها نیز پرهزینه و گران است، بارمالی زیادی به خانواده تحمیل می کند. از طرفی با توجه به اینکه این بیماری ها غیرمترقبه پیش می آید سبد اقتصادی خانواده آمادگی تحمل هزینه های درمان را ندارد، بنابراین نگاه به بیماران صعب العلاج نباید فقط به درمان آن ها معطوف شود بلکه این افراد نیاز به حمایت بیشتری دارند.

به گفته وی، مباحث روانشناختی افراد بیمار، کاهش کارایی و تغییر کیفیت زندگی از جمله مسایل تأثیرگذاری است که مسئولان باید در فرایند بیماری افراد صعب العلاج به آن توجه کنند.

به گزارش پانا، زالی در ادامه با انتقاد از کاهش حمایت های بیمه ای از بیماران تالاسمی گفت: در زمینه حمایت از این بیماران هر میزان که نیازهای بیمه ای کامل تر و با عمق بیشتری باشد، موثرتر خواهد بود اما اگر نتوانیم در این زمینه پوشش های لازم را ارائه دهیم آسیب بیشتری به بیماران و خانواده آن ها می خورد.

وی اضافه کرد: در دنیا بالاترین میزان حمایت از بیماران توسط بیمه ها اتفاق میا فتد. اما متأسفانه در کشور ما در زمینه درمانی بیماران صعب العلاج در بخش بیمه های تکمیلی شاهد حرکت جدی نبوده ایم، از طرفی در بحث بیمه های پایه نیز به دلیل کمبود منابع شاهد پوشش حداقلی هستیم. در صورتی که باید از بیماران صعب العلاج هم حمایت بیمه ای شود تا خانواده با مشکل روبرو نشوند که متاسفانه الان اینگونه نیست.

رئیس سازمان نظام پزشکی کشور در پایان با بیان اینکه انتظار داریم سازمان ‌های بیمه ‌گر پوشش ‌های بیمه ‌ای خود از داروها را کاهش ندهند، تأکید کرد: این حمایت ها نباید فقط در حوزه دارو باشد بلکه باید حوزه های دیگر را نیز در بر بگیرد.

 

 

 

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.